TEMATYCZNIE

środa, 6 maja 2015

KOLEKCJA: TARNOWSKIE GÓRY

Tarnowskie Góry są największym, co do liczby ludności, miastem w Polsce, w którym władzę wykonawczą sprawuje burmistrz, a nie prezydent miasta.
Na pocztówce:
  • Ratusz w Tarnowskich Górach – górujący nad rynkiem w Tarnowskich Górach zabytkowy obiekt architektoniczny. 
  • Muzeum w Tarnowskich Górach mieści się na piętrze pochodzącej z XVI wieku i przebudowywanej w wiekach XVII i XVIII kamienicy przy Rynku. Początkowo należała ona do starostów ziemi bytomskiej. W 1786 r. kupiec czeski Johann Sedlaczek założył w niej winiarnię, a budynek wykupił w 1805 r. Jego rodzina prowadziła lokal aż do 1922 r., jednak sama winiarnia istnieje do dziś. W kamienicy gościli m.in. królowie polscy Jan III Sobieski, August II, August III oraz być może car Aleksander I.
  • Szereg kamieniczek w zachodniej pierzei Rynku i przy ulicy Gliwickiej, zwanych potocznie Laubami, powstał w 2. poł. XVI wieku, wraz ze zlokalizowaniem w tym miejscu centralnego placu miasta. Arkadowe, otwarte podcienia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów tarnogórskiej architektury. Takie arkady miały dawniej jeszcze dwie sąsiednie kamienice. Utrzymane w stylistyce renesansowej budynki podlegały jednak wielu przeróbkom. Obecny wygląd domy z podcieniami uzyskały w początkach XIX wieku, część obiektów tej pierzei przebudowano natomiast całkowicie na przełomie XIX i XX wieku. We wnętrzach zachowały się archaiczne cechy architektoniczne - sklepione kolebkowo piwnice, kamienne odrzwia z gmerkiem wykonawcy.

1 komentarz: