TEMATYCZNIE

poniedziałek, 2 marca 2015

KOLEKCJA : DOŁHOBYCZÓW

Dołhobyczów – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim.Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Suśle Wzgórza chroniący stanowisko susła perełkowanego.
W centralnej części pocztówki cerkiew św. Szymona Słupnika w Dołhobyczowie – prawosławna cerkiew filialna. Obiekt został otwarty po zakończonym remoncie 28 maja 2010. Obecnie kopuły cerkwi są w kolorze niebieskim. Architektura cerkwi dołhobyczowskiej była ewenementem na tle innych prawosławnych świątyń wzniesionych w okresie zaboru rosyjskiego. Zastosowany styl neobizantyjski w takiej formie reprezentowały oprócz niej tylko zbudowane według tego samego projektu Pokrowskiego cerkwie w Tomaszowie Mazowieckim (poświęcona w 1901) i w Rygałówce (z 1902r.)
Lewa strona od góry:
Cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Chłopiatynie - dawna cerkiew, początkowo unicka, następnie prawosławna, po II wojnie światowej zaadaptowana na kościół rzymskokatolicki. Drewniana cerkiew została wzniesiona w latach 1863-1864.
Kościół św. Mikołaja w Liskach – rzymskokatolicki kościół w Liskach, wzniesiony w 1872 jako cerkiew greckokatolicka, następnie prawosławna. W 1872 w Liskach, z fundacji Jana Krzyżanowskiego, została zbudowana drewniana cerkiew unicka pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Już po trzech latach, wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej, obiekt przejęła parafia prawosławna. Współcześnie (2011) budynek należy do parafii rzymskokatolickiej.
We wsi Sulimów znajduje się cerkiew św. Jana Ewangelisty z 1867 r., początkowo greckokatolicka, potem prawosławna, obecnie pełni rolę filialnego kościoła rzymskokatolickiego parafii w Hulczu.
Prawa strona od góry:
W Wyżłowie znajduje się cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja wzniesiona w 1917 r. Wyróżnia się murowano-drewnianą budową (kopuła jest drewniana, reszta budowli murowana). Obecnie jest własnością Kościoła rzymskokatolickiego, jednak po ograbieniu i zniszczeniu w 2001 r. nie pełni już funkcji sakralnych i oczekuje na remont.
Drewniana cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja w Mycowie z 1859 r., w 1875 r. zamieniona na cerkiew prawosławną, a po 1948 r. na magazyn. Jako własność PGR-u cerkiew niszczała, z czasem opustoszała, a jej stan pogarszał się. Od 2006 r. cerkiew służy znowu wiernym jako filialny kościół rzymskokatolicki parafii w Żniatynie. Jest to bardzo cenny zabytek, z nietypowym jak na budownictwo greckokatolickie podwójnym chórem. Wewnątrz zachowała się także piękna polichromia o motywach roślinnych, figuralnych i iluzjonistycznych.
W Dłużniowie znajduje się drewniana cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego z 1882 r., początkowo greckokatolicka, potem prawosławna, obecnie pełni rolę filialnego kościoła rzymskokatolickiego parafii w Żniatynie. Jest to jedna z największych i najwyższych cerkwi drewnianych w Polsce. Obecnie trwa remont świątyni.

1 komentarz: