TEMATYCZNIE

środa, 17 lutego 2016

BIAŁYSTOK

Dzisiaj otrzymana pocztówka od Patryka. 
Pałac Branickich (dawniej także: Pałac Pracy) – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”
Na pocztówce:
  • Pies Kawelin (Pies Kawelina) - stojąca w parku Planty w Białymstoku rzeźba dłuta Małgorzaty Niedzielko. Wykonana jest z betonu.Obecna rzeźba jest niemal wierną repliką przedwojennego Kawelina, który stał przy ogrodzeniu pałacu Branickich naprzeciwko Kościoła Farnego. Stworzyli ją w 1936 roku białostoccy artyści, Piotr Sawicki i Józef Sławicki. W roku 1944 rzeźba psa zaginęła.
  • Pawilon pod Orłem, który dawniej pełnił rolę woliery. 
  • Praczki – rzeźba stojąca w parku Planty w Białymstoku w pobliżu ulicy Mickiewicza.Rzeźba przedstawia trzy kobiety robiące pranie w pozycji klęczącej.Replika rzeźby w skali 1:1 znajduje się w jednym z gdańskich muzeów. 
  • Pałac Branickich
 

1 komentarz:

  1. Białystok na żywo musi być piękny, skoro na pocztówkach wygląda tak cudownie :) Podoba mi się na kartce Pałac Branickich :)

    OdpowiedzUsuń