TEMATYCZNIE

wtorek, 23 lutego 2016

PUCK

Puck– miasto w województwie pomorskim, siedziba władz powiatu puckiego i gminy Puck. Leży na Kaszubach u ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej.
Na pocztówce widok na Rynek w Pucku.

poniedziałek, 22 lutego 2016

NISIROS

Nisiros – grecka wyspa wulkaniczna na Morzu Egejskim. Stanowi część składową Dodekanezu, a znajduje się pomiędzy wyspami Kos i Tilos. Wyspa jest w przybliżeniu okrągłego kształtu, ma średnicę około 8 km i powierzchnię 41,6 km².
 
Wulkan jest obecnie słabo aktywny (nie wybucha), a w jego kraterze znajdują się fumarole. Ostatnią znaczniejszą aktywność – w postaci wybuchu pary – przejawił w roku 1888, po niewielkich erupcjach w latach 1871 i 1873; trzęsienia ziemi są częstym zjawiskiem. Okres szczególnej aktywności w latach 1996-1997 sprowadził na wyspę międzynarodowy zespół naukowców, których badania sponsorowała Unia Europejska.

sobota, 20 lutego 2016

NOWA ZELANDIA

Nowa Zelandia (Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Należy do Oceanii.

piątek, 19 lutego 2016

LANCKORONA

 Dawno nie robiłam wymian na Pocztówkowej Poczcie i oto zawiązała się grupa #16. Pierwsza kartka już jest z Lanckorony.
Lanckorona – wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim.
Na pocztówce:
  • Panorama Lanckorony
  • Zabytkowy dom
  • Rynek
  • Muzeum

środa, 17 lutego 2016

BIAŁYSTOK

Dzisiaj otrzymana pocztówka od Patryka. 
Pałac Branickich (dawniej także: Pałac Pracy) – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”
Na pocztówce:
  • Pies Kawelin (Pies Kawelina) - stojąca w parku Planty w Białymstoku rzeźba dłuta Małgorzaty Niedzielko. Wykonana jest z betonu.Obecna rzeźba jest niemal wierną repliką przedwojennego Kawelina, który stał przy ogrodzeniu pałacu Branickich naprzeciwko Kościoła Farnego. Stworzyli ją w 1936 roku białostoccy artyści, Piotr Sawicki i Józef Sławicki. W roku 1944 rzeźba psa zaginęła.
  • Pawilon pod Orłem, który dawniej pełnił rolę woliery. 
  • Praczki – rzeźba stojąca w parku Planty w Białymstoku w pobliżu ulicy Mickiewicza.Rzeźba przedstawia trzy kobiety robiące pranie w pozycji klęczącej.Replika rzeźby w skali 1:1 znajduje się w jednym z gdańskich muzeów. 
  • Pałac Branickich
 

wtorek, 16 lutego 2016

POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU

Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu - pomnik najsłynniejszego toruńczyka zlokalizowany na Rynku Staromiejskim w Toruniu – odsłonięty 25 października 1853 roku. Został on odlany z brązu według projektu berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka. Ma on 2,6 m wysokości.

poniedziałek, 15 lutego 2016

WDECKI PARK KRAJOBRAZOWY

Wdecki Park Krajobrazowy – jeden z młodszych polskich parków. Pod względem administracyjnym Wdecki Park Krajobrazowy znajduje się w całości na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.

niedziela, 14 lutego 2016

WALENTYNKA



Wśród kartek walentynkowych znalazła się też taka, ale nie jest ona kartką pocztową. Znajduje jednak miejsce w mojej kolekcji.

sobota, 13 lutego 2016

NEUSCHWANSTEIN

Neuschwanstein – zamek znajdujący się niedaleko Füssen w południowej Bawarii w Niemczech, w pobliżu zamku Hohenschwangau i granicy z Austrią. Budynek powstawał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha.

Miałam to szczęście znaleźć się na tym zamku i również zakupiłam tam tę widokówkę.Wkrótce inne odsłony z tego miejsca z fotograficznymi wspomnieniami.

piątek, 12 lutego 2016

WIELICZKA

Kopalnia soli „Wieliczka” – kopalnia soli kamiennej, w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. Sole wydobywane w kopalni pochodzą z miocenu. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa. W 1989 roku Kopalnia Soli „Wieliczka” poszerzyła Listę Światowego Dziedzictwa Zagrożonego, z której została skreślona w 1998 roku. Od 1994, to także pomnik historii Polski. 30 czerwca 1996 roku zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża. Kopalnia soli Wieliczka w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski, zdobywając największą liczbę głosów.

czwartek, 11 lutego 2016

MAASTRICHT

Maastricht – miasto w południowej Holandii, stolica prowincji Limburgia, położone nad rzeką Mozą. Maastricht jest prawdopodobnie najstarszym miastem Holandii.Tu został w 1992 podpisany przez Radę Europejską traktat tworzący Unię Europejską; wszedł w życie w listopadzie 1993 roku.

środa, 10 lutego 2016

RYNEK WIELKI W ZAMOŚCIU

Zamość – miasto na prawach powiatu w południowej części województwa lubelskiego.Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "perłą renesansu", "miastem arkad" i "Padwą północy". W 1992 r. zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na pocztówce:
Rynek Wielki w Zamościu – kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynoszą 100 na 100 metrów.

wtorek, 9 lutego 2016

DARŁÓWKO (DARŁOWO)

Darłówko – nadmorska część miasta Darłowa i osiedle samorządowe (jednostka pomocnicza miasta)u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, na Wybrzeżu Słowińskim. Darłówko pełni w sezonie letnim funkcję turystyczno-wypoczynkową.
Na pocztówce:
Latarnia morska i port. W głębi widoczny rozsuwany most.

poniedziałek, 8 lutego 2016

LASKOWA

Laskowa (do 1954 gmina Ujanowice) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. Na pocztówce szczególnie ciekawy jest dwór z XVII w. Budynek jest parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, posiada ściany o konstrukcji zrębowej oraz czterospadowy dach łamany w stylu polskim. Wybudowany został przed 1677 dla rodu Laskowskich.Najcenniejszą częścią dworu jest kaplica z polichromowanym religijnymi motywami i sufitem. W pobliżu dworu spichlerz i murowane stajnie. Dwór otacza park z wiekowymi drzewami, z których niektóre uznane zostały pomnikami przyrody. Dwór wraz z parkiem wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

niedziela, 7 lutego 2016

PRACZE

Pracze – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim, w gminie Milicz.
Jest to wieś o tradycyjnej zabudowie położona na szlaku rowerowym trasą dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy. Dolina Baryczy to krajobraz związany z unikalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, przenikającym się tutaj od wieków. Zabudowa wsi Pracze jest harmonijnie wpasowana w otaczający krajobraz. Urzekają proporcjonalne kształty budynków i piękne detale architektoniczne. Gzymsy, fryzy i rozety wykonane są poprzez odpowiedni układ cegieł w wątku muru. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest znajdująca się w centrum wsi zabytkowa dzwonnica, wykonana w technologii muru pruskiego i stanowiąca część gospodarstwa "Żabi Róg". W stodole, stojącej nieopodal dzwonnicy, można obejrzeć mini-wystawę sprzętu tradycyjnego gospodarstwa wiejskiego, okresowo odbywają się tu koncerty i festyny.

sobota, 6 lutego 2016

piątek, 5 lutego 2016

KOLEKCJA: ŁOBŻENICA

Łobżenica – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łobżenica.Nieopodal Łobżenicy, czasów głęboko pogańskich, sięga swym rodowodem rytualny krąg będący ośrodkiem kultu Swarożyca. Znajdował się on w dębowym gaju (zwanym wówczas „Gajem na górce”, lub prosto: „Górką”) będącym częścią wielkiej Puszczy Krajeńskiej.
 
Na pocztówce:
  • Staw Młyński na rzece Łobzonka.

czwartek, 4 lutego 2016

JEROZOLIMA

Jerozolima-największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Organizacja Narodów Zjednoczonych i większość państw nie uznają Jerozolimy jako stolicy Izraela, pozostawiając tę kwestię sporną do wyjaśnienia podczas przyszłych negocjacji izraelsko-palestyńskich. Autonomia Palestyńska planuje utworzenie we Wschodniej Jerozolimie stolicy swojego państwa.
Bazylika Grobu Świętego- w wielu językach zwana „kościołem Zmartwychwstania Pańskiego” – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pierwsza bazylika w tym miejscu została wybudowana w IV wieku z polecenia cesarza Konstantyna. Była ona trzykrotnie większa od współczesnej budowli. Od 1980 bazylika wraz z całym Starym Miastem Jerozolimy figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Na pocztówce:
  • Prawosławna kaplica Śmierci na Krzyżu

środa, 3 lutego 2016

POTULICE

Potulice (do XVIII wieku Kantowo) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Nakło nad Notecią.
Na pocztówce:
  • Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny;
  • Cmentarz wojenny – zlokalizowany na terenie byłego obozu przesiedleńczego i pracy (podobóz Stutthofu), mieści pochówki ok. 1300. osób;
  • Pomnik ofiar przemocy i niewoli;
  •  Zespół pałacowo-parkowy w Potulicach – wzniesiony w XIX wieku dla Kazimierza Potulickiego; neogotycki pałac wybudowano wg projektu Henryka Marconiego i Stanisława Hebanowskiego.

wtorek, 2 lutego 2016

PRZEMĘT

Przemęt – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. Jest siedzibą gminy Przemęt. Miejscowość leży na trasie szlaku cysterskiego, nad jeziorami: Przemęckim Dużym i Małym w dorzeczu Obry.