TEMATYCZNIE

wtorek, 31 stycznia 2017

SANDOMIERZ RATUSZ

Ratusz w Sandomierzu – wzniesiono wkrótce po najeździe Litwinów w 1349 r. Pierwotnie gotycki, był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą. Część południowa, najstarsza (na niej zegar słoneczny) pochodzi z tego okresu. W XVI w. został rozbudowany w formę wydłużonego prostokąta, a następnie zwieńczony attyką trójstrefową, której autorstwo przypisywane jest Janowi Marii Padovano. Naroża attyki zdobią głowy przedstawiające cztery stany. Wieża została dobudowana w wieku XVII.

poniedziałek, 30 stycznia 2017

ZAMEK KRZYŻTOPÓR

Ujazd – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Iwaniska. Wieś jest siedzibą sołectwa Ujazd, w skład którego wchodzą również miejscowości Haliszka i Toporów.

Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) – ruiny powstałej w 1 połowie XVII wieku rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu

niedziela, 29 stycznia 2017

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Na pocztówce:
Urząd Miasta
Kościół św. Michała w Michałkowicach
ulica Kościelna
Park Tradycji
ulica Świerczewskiego
Kościół św. Krzyża

sobota, 28 stycznia 2017

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Zamek Królewski na Wawelu – zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

piątek, 27 stycznia 2017

STREFA SCHENGEN

Układ z Schengen – porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Dotyczy również współpracy przygranicznej. Porozumienie to zostało zawarte 14 czerwca 1985 roku w miejscowości Schengen, w Luksemburgu.
Pocztówkę otrzymałam od Jurka.

czwartek, 26 stycznia 2017

KRYNICA MORSKA

Krynica Morska – miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem. 
Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Gdyni. Ma stożkowy kształt, u podstawy ma 6 metrów średnicy, a u szczytu 4,5 metra

środa, 25 stycznia 2017

SYPNIEWO

Sypniewo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Więcbork, położona 12 km na zachód od Więcborka. Sypniewo leży w granicach Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w regionie Pojezierza Krajeńskiego.

Na pocztówce:
  • Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Św. Katarzyny, zbudowany w roku 1781 na fundamentach poprzedniego - w stylu barokowym w konstrukcji szkieletowej;
  •  Zespół pałacowo-parkowy
  •  Budynek Szkoły Podstawowej im. "Ziemi Krajeńskiej"

wtorek, 24 stycznia 2017

ORNETA

Orneta – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Orneta.
 
Ratusz w Ornecie – gotycka budowla pochodząca z 1375 roku, w XVII i XVIII wieku obudowana domkami kramarzy. Po zniszczeniach ostatniej wojny ratusz został odbudowany w latach 70. XX wieku. Posiada ozdobne szczyty, dach zwieńczony barokową wieżyczką z zegarem i najstarszym na Warmii dzwonem, pochodzącym z 1384 roku.

poniedziałek, 23 stycznia 2017

SIEDLCE

Siedlce – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu

Ratusz miejski w Siedlcach – późnobarokowo-klasycystyczna budowla zwana Jackiem, mieszcząca się przy ul. J. Piłsudskiego 1, wzniesiona w połowie XVIII wieku według projektu Stanisława Zawadzkiego i zwieńczona ośmioboczną wieżą z figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Ratusz został częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w latach 1945–1952. Obecnie w budynku Ratusza mieści się Muzeum Regionalne w Siedlcach.

niedziela, 22 stycznia 2017

ŚMIEŁÓW

Śmiełów – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Miejscowość znana z Muzeum im. Adama Mickiewicza mieszczącego się w klasycystycznym pałacu, w którym latem roku 1831 przebywał Adam Mickiewicz.
Pałac w Śmiełowie mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza – zabytkowy pałac zbudowany w roku 1797 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Dobrzycy i pałacu w Lubostroniu, Stanisława Zawadzkiego.

W muzeum zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane z Adamem Mickiewiczem. Osobne pokoje poświęcono Panu Tadeuszowi i Dziadom, odwiedzającym pałac Mickiewiczowi i Sienkiewiczowi, Józefowi i Marii Chełkowskich. Do muzeum należy również zabytkowy park otaczający pałac, wraz z Ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza.

sobota, 21 stycznia 2017

FUERTEVENTURA

Na Oceanie Atlantyckim leży jedna z hiszpańskich wysp – Fuerteventura, oddalona o 100km od wybrzeża Afryki. Fuerteventura słynie ze swoich pięknych plaż, najpiękniejszą z nich jest Playa de Sotavento de Jandia z białym piaskiem. Na Fuertaventurze kóz jest więcej niż ludzi dla tego bywa nazywana „kozią wyspą”.

Na pocztówce:
  • Krajobraz pustynny z wulkanami na horyzoncie i zrekonstruowany wiatrak Antiguo Molino.
  • Plaża Cofete- położona na zachodnim wybrzeżu półwyspu Jandia, z dala od miejscowości turystycznych, plaża o długości 6 km. Ze względu na silne wiatry popularna wśród żeglarzy. 
  • Casa de los Coroneles-Dom pułkowników- hiszpański zabytek znajduje się w miejscowości w La Oliva. Jego konstrukcja pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. 
  • Wielkie Plaże Corralejo to kilka odcinków plaż o turkusowej wodzie i złotym piasku.

piątek, 20 stycznia 2017

KONKATEDRA W KAMIENIU POMORSKIM

Kamień Pomorski – miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kamień Pomorski. Uzdrowisko położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego.
  
Konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa w Kamieniu Pomorskim – kościół parafii rzymskokatolickiej św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Historyczna katedra diecezji pomorskiej. W latach 1972-1992 świątynia pełniła funkcję konkatedry diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Obecnie jest konkatedrą archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. 1 września 2005 roku konkatedra oraz sąsiadujący z nią zespół budynków rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały uznane za Pomnik histori

czwartek, 19 stycznia 2017

TURYNGIA

Turyngia – kraj związkowy w Niemczech. Jego stolicą jest miasto Erfurt. Powstał 3 października 1990. Należy do tak zwanych nowych krajów związkowych, jak określa się kraje na terenach dawnej NRD.
Na pocztówce:

  • Pomnik J.S. Bach w Arnstadt.
  • Zamek  Wartburg w Eisenach
  • Pomnik Gethego i Schillera w Wajmarze
  • Johannistor - brama miejska w Jenie
  • Most Kramarzy (Krämerbrücke), most łączący brzegi rzeki Gery, na którym znajdują się budynki mieszkalne, w większości o konstrukcji szkieletowej.
  • Zespół pałacowy Friedenstein, w Gotha – największa wczesnobarokowa rezydencja magnacka w Niemczech z najstarszym na kontynencie europejskim parkiem w stylu angielskim, barokowym pałacem Friedrichsthal, pałacem zimowym (Winterpalais), muzeum książęcym (Herzogliches Museum) i zabytkową oranżerią.
  • środa, 18 stycznia 2017

    BOBROWNIKI

    Bobrowniki – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki.

    wtorek, 17 stycznia 2017

    SMOLNIK

    Smolnik – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, nad rzeką San.

    Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku – cerkiew prawosławna, następnie cerkiew greckokatolicka w Smolniku. Od 1974 filialny kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP parafii św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

    poniedziałek, 16 stycznia 2017

    STOWASSER I DUCH ZIMY

    Friedensreich Hundertwasser, właściwie Friedrich Stowasser (ur. 15 grudnia 1928 w Wiedniu, zm. 19 lutego 2000) – austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, aktywista ochrony środowiska, znany przede wszystkim z realizacji budowlanych; od 1948 studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą porzucił po 3 miesiącach.
    Muzeum Muzeum Hundertwasser prezentuje unikalny przekrój twórczości austriackiego artysty Friedensreich Hundertwasser (1928-2000), w tym kluczowych obrazów oraz prac graficznych, sztuki stosowanej, projekty architektoniczne i przykłady ekologicznego zaangażowania artysty.
     
    Tytuł: WINTERBILD - POLIP - WINTERGEIST- DUCH ZIMY
    Obraz został namalowany w Wenecji w kwietniu 1966 roku.
    Bardzo lubię architekturę Gaudiego i może dlatego tak zafascynowała mnie ta kartka i to malarstwo. Pooglądałam więcej prac i dowiedziałam się, że właśnie autor tego obrazu czerpał wzory z Gaudiego. To nie koniec prezentacji na blogu dzieł Stowassera. Mój znajomy Jurek hojnie obdarował mnie m.in kartkami z tego muzeum.

    niedziela, 15 stycznia 2017

    STANISŁAW BOBAK

    Stanisław Bobak (ur. 12 marca 1956 w Zębie, zm. 12 listopada 2010 w Zakopanem[3]) – polski skoczek narciarski, reprezentant Polski i klubu WKS Legia Zakopane, dwukrotny olimpijczyk, zdobywca trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 1979/1980.
    Po sukcesie Kamila Stocha i naszych chłopaków idealnie wpasowuje się ta pocztówka.
    Pocztówka jest z 1976 r. i wchodzi w skład "Klubu Kolekcjonera" pod numerem 304.

    sobota, 14 stycznia 2017

    OLSZTYN

    Zamek w Olsztynie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Ruiny te są jedną z atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd (pieszym i rowerowym).

    piątek, 13 stycznia 2017

    KOLUMBIA

    Dzisiaj taka niesamowita niespodzianka! Mój kolega, Jurek zaskoczył mnie pocztówkowymi wspaniałościami. Wśród nich znalazła się ta kartka. Pierwsza z Kolumbii!
    Kolumbia, Republika Kolumbii (hiszp. Colombia, República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

    Na pocztówce:
    1.Papuga
    2. San Agustín – miejscowość i park archeologiczny w południowej Kolumbii w departamencie Huila, a także nazwa kultury indiańskiej z okresu przedklasycznego, rozwijającej się od około 500 p.n.e. do 500 n.e. (ewentualnie nawet do 1500 n.e.) lub, według innego datowania, między 100 a 1200 n.e.. W 1995 roku stanowisko archeologiczne w San Agustín wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
    3. Chiva czyli rustykalny, kolumbijski autobus
    4. Orchidee
    5.Owoce
    6. Muzeum Złota (hiszp. Museo del Oro) w Bogocie – placówka muzealna w stolicy Kolumbii Bogocie, największe i najbogatsze na świecie muzeum sztuki złotniczej kultur prekolumbijskich.

    czwartek, 12 stycznia 2017

    CZĘSTOCHOWA-KLASZTOR NA JASNEJ GÓRZE

    Jasna Góra (łac. Clarus Mons) – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce ze znajdującym się cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. 16 września 1994 obiekt uznany został za pomnik historii.
    Pocztówka przywiozłam dzisiaj ze spontanicznego wypadu do Częstochowy.

    środa, 11 stycznia 2017

    ROZEWIE

    Latarnia Morska Rozewie – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona na przylądku Rozewie (powiat pucki).
    Miejsce to uważane było za najdalej wysunięty na północ obszar Polski, jednak w rzeczywistości ten punkt linii brzegowej znajduje się na terenie pobliskiej wsi Jastrzębia Góra.

    wtorek, 10 stycznia 2017

    JAFA

    Jafa– dzielnica Tel Awiwu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Awiwem w jedno miasto.

    W Jafie znajduje się duża liczba zabytków, w tym starożytny port morski z długoletnią historią. Jest to jeden z najstarszych portów morskich na świecie. Przy porcie znajduje się nieczynna latarnia Jafa[18]. Jednak największą atrakcją turystyczną Jafy jest XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja. Tuż przy nim znajduje się fontanna wybudowana dla pielgrzymów oraz zupełnie niearabska wieża zegarowa, wzniesiona w 1906 na cześć tureckiego sułtana Abdülhamida II.

    poniedziałek, 9 stycznia 2017

    ŚWIERKLANIEC

    Bardzo podoba mi się ta pocztówka. Pokazuje nieistniejące: Mały Wersal oraz Stary Zamek. Pozostałe z budynków i fontanna przy Małym Wersalu zachowały się.

    niedziela, 8 stycznia 2017

    SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

    Na pocztówce:
    kościół Św. Krzyża, ulica Świerczewskiego: (obecnie Śląska) z budynkiem Banku Śląskiego (banku już nie ma) i na dole kamienica z tzw. "Złotym Rogiem" na wprost dawnego budynku banku.

    sobota, 7 stycznia 2017

    WIĘCBORK

    Dzięki Edytce kolekcja pocztówek z Więcborka stale się powiększa i chyba stała się już rekordowa:)
    Na pocztówce:
    • Jezioro Więcborskie
    • Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku przy ul. Pocztowej ( żólty budynek)
    • budynek róg ulicy Plac Jana Pawła II i ul.Hallera
    • Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 
    • kamienice w centrum miasta, z więcborskim rynkiem, kiedyś ul. Rynek, obecnie Plac Jana Pawła II 
    • apteka pod wieżą przy ul .Mickiewicza

    piątek, 6 stycznia 2017

    BOLEK I LOLEK NA DZIKIM ZACHODZIE

    Bolek i Lolek – dwaj tytułowi bohaterowie jednego z najpopularniejszych polskich seriali animowanych dla dzieci.Twórcą utworu i jego koncepcji, inicjatorem serii (autorem pierwotnym) i współautorem opracowania utworu w formie projektów plastycznych był Władysław Nehrebecki.

    Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie – polski film animowany wyprodukowany w 1986 roku, zrealizowany w konwencji westernu, na podstawie serialu animowanego pod tym samym tytułem z 1972 roku przez studio filmowe w Bielsku-Białej. Ostatni film z udziałem Bolka i Lolka. W filmie wykorzystano odcinki oryginalnej serii, które połączono dokrętkami. Film opowiada o zmaganiach dzielnych chłopców Bolka i Lolka z groźnym bandytą Jimmym Pif-Pafem. Perypetie jakie towarzyszą tym zmaganiom, bywają zabawne i niebezpieczne, ale zawsze kończą się sukcesem głównych bohaterów. Reżyserem tego filmu był jeden z reżyserów odcinków seriali z Bolkiem i Lolkiem – Stanisław Dulz.

    czwartek, 5 stycznia 2017

    TEATR ŚLĄSKI- KATOWICE

    Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – teatr, instytucja kultury województwa śląskiego, istniejąca od 1907 roku w Katowicach. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego jest największą sceną dramatyczną Górnego Śląska. Na czterech scenach (Dużej, Kameralnej, w Malarni i w Galerii) prezentuje dorobek polskiej i światowej literatury, zarówno klasycznej, jak i współczesnej. Teatr Śląski stara się spełniać rolę sceny narodowej na Śląsku. Swoje prapremiery miały tu dramaty napisane w gwarze śląskiej oraz adaptacje ważnych dla Śląska i regionalnej tożsamości tekstów

    środa, 4 stycznia 2017

    RABKA- MUZEUM/KOŚCIÓŁ

    Rabka-Zdrój, do 1999 (dziś potocznie) Rabka – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba gminy Rabka-Zdrój.

      
     Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju – muzeum mieszczące się w Rabce-Zdroju w zabytkowym drewnianym kościółku z 1 połowy XVII w. Od 2000 roku Muzeum organizuje cykl imprez kulturalnych zatytułowanych „Święta Kultury Góralskiej” (cykl poświęcony kulturze regionu ukazanej na pełnym złożoności tle europejskim) oraz „Święta Kultury Orkanowskiej” (ciąg uzupełniających się spotkań z ludźmi działającymi „w kręgu” Władysława Orkana).
    Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Słupowo-ramowa konstrukcja wieży dobudowanej w XVIII wieku nie zawiera gwoździ, zastrzały i miecze zapewniają jej stabilność. Ozdobą wieży jest nadwieszona izbica i barokowy hełm z latarnią, na dachu kościoła znajduje się przepiękna barokowa wieżyczka na sygnaturkę, cała świątynia kryta jest gontem. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII I XVIII wieku.

    wtorek, 3 stycznia 2017

    CYPR

    Cypr, właściwie Republika Cypryjska – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 jest członkiem Unii Europejskiej.

    Widokówka wchodzi w skład serii "Greetings from..."

    poniedziałek, 2 stycznia 2017

    JEZIORO SOLIŃSKIE

    Jezioro Solińskie – zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina.

    Polańczyk – wieś wczasowo-uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Od 30 grudnia 1999 Polańczyk jest siedzibą władz gminy Solina (wcześniej siedzibą była Solina). Położony na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego.

    niedziela, 1 stycznia 2017

    CHUDÓW

    Chudów – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice.
       
    Zamek w Chudowie-częściowo odbudowane ruiny renesansowego zamku z lat trzydziestych XVI wieku, wzniesionego przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic, z Domu Saszowskich herbu Saszor)[2][3][4] na miejscu wcześniejszego obiektu drewnianego. Obiekt murowany z kamienia i cegły, pierwotnie na planie prostokąta, z dziedzińcem centralnym z krużgankami i studnią. W 2004 roku odbudowano zamkową wieżę, w której mieści się obecnie małe muzeum, prezentujące zabytki z badań archeologicznych obiektu.