TEMATYCZNIE

piątek, 30 grudnia 2016

WIEŻA EIFFLA

Wieża Eiffla – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie.


środa, 28 grudnia 2016

HAJFA

Hajfa – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni i ludności.
Jedna z największych atrakcji turystycznych Hajfy jest świątynia bahaistów, która wznosi się w starannie pielęgnowanych ogrodach. Świątynia jest przykryta złotą kopułą. Jest to jeden z dwóch głównych ośrodków duchowych bahaizmu. Świątynię wybudowano w 1953. Łączy ona style i proporcje architektury europejskiej ze sztuką Orientu.

wtorek, 27 grudnia 2016

WĄCHOCK

Wąchock – miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Wąchock.

Na pocztówce:
  • Miejsca pamięci związane z legendarnym dowódcą partyzanckim A.K. Janem Piwnikiem - "Ponurym" (1912-1944). 
  • Pomnik "Ponurego" na rynku w Wąchocku. 
  • Uroczysko Wykus- kapliczka pomnik w miejscu obozu Zgrupowań Partyzanckich A.K. "Ponury" sprowadzonych z Wileńszczyzny w 1987 r. (klasztor cystersów).

poniedziałek, 26 grudnia 2016

OZIMEK

Ozimek – miasto w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w odległości ok. 21 km na wschód od Opola. Ozimek położony jest nad rzeką Małą Panwią (prawy dopływ Odry), na Równinie Opolskiej, na pograniczu Niziny i Wyżyny Śląskiej, na Górnym Śląsku, w odległości 10 km od kompleksu jezior turawskich.
Na pocztówce:

  • Dom Kultury
  • Kościół ewangelicki pw. św. Jana
  • Budynek Urzędu Miasta i Gminy
  • Jurapark w pobliskim Krasiejowie 
  • Most żeliwny z 1827 r. - najstarszy w Europie Środkowej
  • Kościół i wnetrze kościoła pw. św. Jana Chrzciciela.

  • Pocztówka pochodzi z serii "Wszystkie miasta województwa opolskiego" nr. 26.

    sobota, 24 grudnia 2016

    MIŚ USZATEK

    Miś Uszatek – polski animowany serial telewizyjny, emitowany w latach 1975–1987. Serial znany też pod alternatywnym tytułem Przygody Misia Uszatka.Główną postacią serialu jest tytułowy Miś Uszatek. Postać ta znana była wcześniej z książek dla dzieci, powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.

    Pocztówka ze świątecznym akcentem, zatem: Wesołych Świąt!

    piątek, 23 grudnia 2016

    RATYZBONA

    Ratyzbona- historyczne centrum miasta zachowało się w bardzo dobrym stanie i tworzy największą średniowieczną starówkę na terenie Niemiec. Poza tym posiada największą na północ od Alp liczbę tzw. wież rodowych budowanych przez bogate rodziny patrycjuszy. Im wyższa wieża tym większe uznanie dla rodziny. Obecność tak wielu wież rodowych, niezmiernie popularnych we Włoszech, przyczyniła się do nadania miastu przydomka „Najbardziej na północ wysuniętego miasta Włoch”. 12 lipca 2006 Stare Miasto w Ratyzbonie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.


    czwartek, 22 grudnia 2016

    TYSZOWCE W LITERATURZE

    „Ostatni demon” – opowiadanie I.B. Singera. To opowiadanie, które snuje sam lubelski demon. Przedstawia się jako ostatni, żydowski zły duch. Żyje na poddaszu domu w Tyszowcach dzięki opowieściom w jidysz. W pamięci ma niedawną tragedie Holokaustu, którego był świadkiem. Opowiada o tym jak przeniósł się z Lublina do małej mieściny „zapomnianej przez Boga” - jak określa Tyszowce. W mieście wszystko tonęło w błocie, nic się tu nie działo, nawet kurek na dachu domu nauki nie reagował na podmuchy wiatru, jakby zamarł. 
    Isaac Bashevis Singer-laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978.

    środa, 21 grudnia 2016

    JASTARNIA

    Jastarnia – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i pięcioma przystaniami morskimi.
    Reklama domu wypoczynkowego "Rejs".
    Latarnia Morska Jastarnia

    wtorek, 20 grudnia 2016

    WAKSMUND

    Waksmund – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ.
      
    Kościół Parafialny pw. Jadwigi Sląskiej. Obraz patronki parafii.

    poniedziałek, 19 grudnia 2016

    JASTRZĘBIA GÓRA

    Jastrzębia Góra – wieś letniskowa w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo, nad Morzem Bałtyckim.

    Na pocztówce:

  • Plaża 
  • Latarnia morska Rozewie koło Jastrzębiej Góry.
  •  Najdalej wysunięty na północ punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze, niedaleko centrum miejscowości. Jego okolica jest oznaczona pomnikiem „Gwiazda Północy”.
  • niedziela, 18 grudnia 2016

    CZERNIEWICE

    Czerniewice – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim. Siedziba gminy jest wieś Czerniewice.

    Drewniany kościół pw. św. Małgorzaty z II poł. XIX ., z obrazami z XVII i XVIII w. oraz stojąca obok drewniana dzwonnica z XVIII w.

    sobota, 17 grudnia 2016

    UTRECHT

    Utrecht – miasto w środkowej Holandii nad kanałem Amsterdam-Ren, ośrodek administracyjny prowincji Utrecht.


    Na pocztówce:

  • Najsłynniejszym zabytkiem jest katedra z XIII w. (Domkerk), nawiązująca stylem do gotyku francuskiego. Jej budowa rozpoczęła się w 1254 r. i trwała do XVI w. 
  • Domtoren – dzwonnica katedry w Utrechcie,
  • piątek, 16 grudnia 2016

    ZAMEK W ŁAŃCUCIE

    Zamek w Łańcucie, inaczej Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – dawna rezydencja magnacka znajdująca się w Łańcucie, w województwie podkarpackim. 1 września 2005 roku zespół zamkowo-parkowy został przez Prezydenta RP wpisany na listę Pomników historii. 

    czwartek, 15 grudnia 2016

    MORSKIE OKO

    Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.

    środa, 14 grudnia 2016

    ULUCZ

    Ulucz– osada w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Dydnia, nad rzeką San.

    Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu położona jest na wzgórzu Dębnik nad Sanem. Według tradycji powstała w latach 1510-1517 i do niedawna uważana była za najstarszą drewnianą cerkiew w Polsce. Badania dendrologiczne wykazały, że cerkiew powstała w roku 1659 z drewna ściętego o rok wcześniej. Tym samym za najstarsze uznawane są cerkwie w Radrużu i Gorajcu.

    wtorek, 13 grudnia 2016

    TRÓJMIASTO

    Trójmiasto – policentryczny ośrodek metropolitalny, obejmujący trzy połączone miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Stanowi także śródmiejski obszar aglomeracji gdańskiej zwanej też trójmiejską. Położony w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską.

    poniedziałek, 12 grudnia 2016

    KONAKLI

    Konaklı - wioska położona w prowincji Erzurum. Oddalona o około 20 kilometrów od Erzurum, jest miejscem rozgrywania konkurencji alpejskich podczas Zimowej Uniwersjady w 2011 roku w ośrodku narciarskim Konakli Alp Disiplini Kayak Tesisi. W 2007 roku wioska liczyła sobie 284 mieszkańców. Działa tam szkoła, działa system dostawy wody pitnej, lecz nie ma kanalizacji. Mieszkańcy mają zapewniony dostęp do drogi asfaltowej i sieci elektrycznej. Mieszkańcy wybudowali tutaj również meczet.

    niedziela, 11 grudnia 2016

    piątek, 9 grudnia 2016

    CHEŁMNO

    Chełmno – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu chełmińskiego w dolinie Dolnej Wisły, nad Wisłą i wpadającą do niej Frybą.
    Na pocztówce:

  • Gotycki kościół klasztorny św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z XIII/XIV w. i gotycki kościół pofranciszkański św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja z XIII-XIV w.;
  • Średniowieczne mury obronne z XIII i XIV w. i Brama Grudziądzka z XIII-XIV w.;
  • Gotycko-renesansowy ratusz z lat 1567-72, obecnie Muzeum Ziemi Chełmińskiej;
  • Secesyjny budynek d. Starostwa Powiatowego z XIX/XX w., obecnie Urząd Miasta.
  • czwartek, 8 grudnia 2016

    BEŁŻYCE

    Bełżyce – miasto w Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bełżyce.
     Na pocztówce:
    Kościół parafialny Nawrócenia św. Pawła ( po prawej) wraz z nawą i ołtarzem (fotografia u góry)

    środa, 7 grudnia 2016

    NIEDZICA

    Niedzica-Zamek – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, gminie Łapsze Niżne. Do 1 stycznia 2014 roku miejscowość nosiła nazwę Zamek i stanowiła przysiółek wsi Niedzic.
    Na pocztówce:
    • Zamek Dunajec, w Niedzicy – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej.
    • Pień legendarnego dębu na zamku w Niedzicy
    • Ruiny zamku w Czorsztynie

    poniedziałek, 5 grudnia 2016

    BIELSKO-BIAŁA

    Ratusz w Bielsku-Białej – neorenesansowy, zabytkowy ratusz położony przy Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska. Został zbudowany w latach 1895–1897 według projektu Emanuela Rosta. Pierwotnie mieścił magistrat miasta Białej, Komunalną Kasę Oszczędności oraz kilkanaście innych bialskich instytucji, a także mieszkania urzędników. Od 1951 jest siedzibą Prezydenta Miasta, Rady Miejskiej oraz części wydziałów Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

    niedziela, 4 grudnia 2016

    BUFFALO

    Buffalo – miasto w USA, w stanie Nowy Jork, nad jeziorem Erie i rzeką Niagara, przy granicy z Kanadą.


    piątek, 2 grudnia 2016

    ŻWIREK I MUCHOMOREK

    Jedna z moich ulubionych bajek z dzieciństwa. Bajki z mchu i paproci – serial animowany dla dzieci produkcji czechosłowackiej. Głównymi bohaterami są dwa skrzaty: chudy jak patyk Żwirek (Křemílek) i okrągły Muchomorek (Vochomůrka)

    czwartek, 1 grudnia 2016

    GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY

    Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego (dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka), nieopodal Stadionu Śląskiego i Centrum Handlowego AKS. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha. Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.