TEMATYCZNIE

niedziela, 30 października 2016

SPISZ

Obecnie Spisz jest podzielony granicą państwową na części należące do Polski i Słowacji.  
Polski Spisz – niewielki region etnograficzny i geograficzny w południowej Polsce; północno-zachodni skrawek Spisza.Polski Spisz leży między granicą polsko-słowacką na południu, rzeką Białką na zachodzie i północy oraz rzeką Dunajec na północnym wschodzie.Polski Spisz nie stanowi samodzielnej jednostki administracyjnej. Tworzy go 14 wsi w trzech gminach: Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ.
Na pocztówce:
Panorama Tatr z Czarnej Góry
Zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim
Muzeum-zagroda Korkoszów w Czarnej Górze
Stary kościółek z 1567 r. oraz neogotycki kościół pw.. św. Elżbiety w Trybszu.

sobota, 29 października 2016

ZAMEK BOBOLICE

Bobolice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa.

Królewski zamek Bobolice został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego. Zamek miał bronić od najazdów ze strony Śląska, będącego terytorium granicznym Królestwa Czech. Zamek jest częścią fortyfikacji zwanych Orlimi Gniazdami.

piątek, 28 października 2016

TOSZEK

Toszek – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Toszek.
  
Zamek w Toszku – częściowo zrekonstruowana w drugiej połowie XX w. budowla z XV w., obecnie siedziba toszeckich placówek kultury. Na pocztówce zgodnie z opisem : portal z kartuszem herbowym Colonnów z 1666 roku.

czwartek, 27 października 2016

ZAMŁYNIE

Zamłynie – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tyszowce. 
Tyszowce – gmina miejsko-wiejska w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim.
 
Pocztówka to reklama Zagrody "Mniszek" znajdującej się w Tyszowcach.

środa, 26 października 2016

JACEK WSZOŁA

Jacek Wszoła - Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w pierwszym swoim starcie w Montrealu (1976) zdobył złoty, a cztery lata później w Moskwie srebrny medal. W obu występach poprawiał rekord igrzysk olimpijskich[2]. Halowy mistrz Europy oraz złoty medalista uniwersjady. Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej odniósł w 1975 roku, wygrywając mistrzostwa Europy juniorów[3]. Po zdobyciu olimpijskiego złota był nazywany „cudownym dzieckiem Montrealu
Pocztówka z 1977r.  z "Klubu Kolekcjonera" numer 382.

wtorek, 25 października 2016

DOMINIKANA

Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie co do wielkości (po Kubie) państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.
 

poniedziałek, 24 października 2016

LONDYN, BUCKINGHAM

Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria, (ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 (koronowana 2 czerwca 1953), córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon.Od 9 września 2015 Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, bowiem pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką.
 
Buckingham – oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów. Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej. Jedna z pereł architektury późnego baroku.Współcześnie pałac Buckingham jest także miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii.

niedziela, 23 października 2016

ŻARKI LETNISKO I PORAJ

Żarki-Letnisko – wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Poraj.
W latach 1957-1978 zbudowano zaporę na Warcie tworząc Zalew Porajski.

sobota, 22 października 2016

CZĘSTOCHOWA I OKOLICE

  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie
  • Klasztor w Mstowie – zabytkowy, średniowieczny klasztor w Wancerzowie[2], diecezjalne sanktuarium Matki Boskiej Mstowskiej Miłosierdzia
  • Parafia Świętego Marcina – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Kłobucku. 
  • Jasna Góra
  • Blachownia - w  północnej części miasta na Stradomce znajduje się Zalew.

piątek, 21 października 2016

SZANGHAJ

Szanghaj – największe miasto w Chinach, położone w delcie rzeki Jangcy, jedno z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Szanghaj jest najludniejszym miastem Chin, Azji, a także całego świata.

Na pocztówce grafika przedstawiająca:
Pudong- oficjalnie Nowa Dzielnica Pudong – dzielnica we wschodniej części miasta wydzielonego Szanghaj, na wschodnim brzegu rzeki Huangpu. Posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Pierwszy projekt dzielnicy powstał w 1990 roku. Od początku zakładano, że będzie to finansowe i komercyjne centrum Chin.
Oriental Pearl Tower – wieża telewizyjna znajdująca się w dzielnicy Pudong w Szanghaju. Wieża ta ma 468 metrów i jest piątą pod względem wysokości wieżą na świecie.

czwartek, 20 października 2016

środa, 19 października 2016

SZYDŁOWIEC

Szydłowiec- – miasto w południowej części województwa mazowieckiego, siedziba władz powiatu i gminy miejsko-wiejskiej.
Pocztówka z 1964 roku.

Zamek w Szydłowcu (Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, Pałac Radziwiłłów) – dawna gotycko-renesansowa rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny będąca jednym z głównych zabytków miasta.

wtorek, 18 października 2016

HOSZOWCZYK

Hoszowczyk – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne.

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Hoszowczyku – (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pod tym samym wezwaniem) - drewniana greckokatolicka cerkiew. Cerkiew wybudowano w roku 1926[1]. Była to pierwsza cerkiew we wsi. Po roku 1951, po kilku próbach odprawienia w niej mszy rzymskokatolickich przez przesiedleńców z Sokalszczyzny, cerkiew została zamknięta. Stała nieużytkowana aż do roku 1970, kiedy to została zamieniona w kościół rzymskokatolicki. W roku 2002 przeszła remont, podczas którego pod okapem prezbiterium odkryto duży zapas amunicji z okresu II wojny światowej.

poniedziałek, 17 października 2016

CHOCHOŁÓW

Chochołów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec.
    Na pocztówce:
  • Chochołów to wieś zbudowana prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Do miejscowej tradycji należy mycie ich z zewnątrz wodą z mydłem dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Ciało.
  • Parafia św. Jacka w Chochołowie

niedziela, 16 października 2016

KRASNOBRÓD

Krasnobród – miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim nad Wieprzem, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego.
   
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie – rzymskokatolicki kościół parafialny, pochodzący z końca XVII wieku, będący częścią podominikańskiego zespołu klasztornego.Kościół jest połączony z XVIII-wiecznym, dwukondygnacyjnym budynkiem klasztornym z dzwonnicą. Między nimi znajduje się czworoboczny dziedziniec. Na podwórzu przyklasztornym znajduje się drewniany spichrz z 1795 roku.

sobota, 15 października 2016

TOMASZÓW LUBELSKI

Tomaszów Lubelski – miasto w województwie lubelskim, siedziba powiatu tomaszowskiego. 
 
Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – parafia należąca do dekanatu Tomaszów-Północ diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Została utworzona 25 października 1987. Kościół parafialny barokowy, drewniany o konstrukcji zrębowej o dwuwieżowej fasadzie wybudowany w 1627, przebudowany w 1. połowie XVIII wieku, posiada zabytkowe wyposażenie. Mieści się przy ulicy Królewskiej.

piątek, 14 października 2016

IŁŻA

Iłża- miasto w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Iłża.

Zamek w Iłży − ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich zbudowanego prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Współcześnie zamek jest w stanie zabezpieczonej, udostępnionej do zwiedzania ruiny. Na terenie zamku regularnie odbywają się imprezy historyczne jak np. turnieje rycerskie. Na wieży umieszczono ochronny dach w kształcie przeźroczystego parasola, który zabezpiecza budowlę przed opadami atmosferycznymi, pomimo swojej wątpliwej wartości estetycznej. Nocą wieża jest oświetlona reflektorami umieszczonymi u jej podnóża.

czwartek, 13 października 2016

JERUAZAL (MIŃSKI)

Jeruzal – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy.iekawostką jest to, że w Jeruzalu kręcone były zdjęcia do serialu telewizyjnego "Ranczo" oraz do filmu "Ranczo Wilkowyje".

Miejscowość jest siedzibą parafii św. Wojciecha. Wraz z założeniem parafii w XVI wieku wybudowano pierwszy kościół drewniany, który uległ zniszczeniu. Na jego miejscu, w latach 1757-1758 wzniesiono nowy kościół, który z małymi zmianami w trakcie przebudowy w XIX wieku, przetrwał do dnia dzisiejszego. Kościół jest drewniany, rozmieszczony na planie krzyża z dobudowaną zakrystią. Dach dwuspadowy, kryty gontem. Między nawą a prezbiterium znajduje się charakterystyczny dla tego typu budownictwa łuk tęczowy a na nim krucyfiks oraz rzeźby Matki Boskiej i św. Jana z XVI wieku. Całe wnętrze bogato zdobione w stylu barokowym z elementami średniowiecznymi.

środa, 12 października 2016

ZAMEK KSIĄŻĄT SUŁKOWSKICH

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. Jest typem zamku miejskiego od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska i będącego zarazem najsilniejszym elementem jego obwarowań.

wtorek, 11 października 2016

TARŁÓW

Tarłów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim. Siedziba gminy Tarłów.

Kościół św. Trójcy ufundowany w 1647 roku przez starostę opoczyńskiego Zbigniewa Oleśnickiego i zbudowany w stylu wczesnobarokowym na planie krzyża. Konsekrowany w 1655 roku. Fasadę przebudowano w 1782 roku. Na fasadzie znajduje się rzeźba wyobrażająca Trójcę Świętą; przedłużeniem fasady są wieże z dzwonami z 1653; sklepienie prezbiterium ozdobione jest cenną dekoracją stiukową z motywami roślinnymi i sceną Wniebowzięcia; w środku kościoła znajdują się wejścia do krypt grobowych. Dostrzegalne jest podobieństwo kościoła w Tarłowie do kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie. Pozostałe zdjęcia przedstawiają charakterystyczne punkty wsi.

poniedziałek, 10 października 2016

CHEŁM

Chełm – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest trzecim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.

Na pocztówce:

  • Plac Dr E. Łuczkowskiego , zrekonstruowana studnia miejska.
  • Popijarski kościół barokowy Rozesłania Św. Apostołów z lat 1753-63
  • Klasycystyczna cerkiew prawosławna św. Jana Teologa, Apostoła i Ewangelisty z lat 1846-49.
  •  Zespół katedralny na Górce- późnobarokowa dawna katedra unicka, obecnie Bazylika Narodzenia NMP z lat 1735-56.
  • niedziela, 9 października 2016

    DOMSCHATZNUSEUM

    Domschatzmuseum- Ratyzbona (Regensburg) W muzeum w zabytkowych pomieszczeniach dawnej rezydencji biskupiej znaleźć można skarby średniowiecza i epoki nowożytnej.Katedra-skarbiec znajduje się w zabytkowych pomieszczeniach dawnej rezydencji biskupiej z freskami z renesansu. Regensburg jest uważane do XVIII wieku za wybitne centrum złotnictwa. Oprócz wysokiej jakości pracy złotników - cenne krzyże, monstrancje, kielichy i pastorały - można zobaczyć tutaj odzież liturgiczną ze złotymi haftami.

    Przy wejściu na wystawę można zobaczyć właśnie widoczną na pocztówce "Mitra preciosa". Mitra czyli liturgiczne nakrycie głowy wykonane ze złota, pereł, szafirów, brylantów i innych kamieni, pochodzi z 1794 r.

    sobota, 8 października 2016

    SANDOMIERZ

    Sandomierz – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Sandomierz jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się nad lewym brzegu Wisły a przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, i graniczy z Tarnobrzegiem.
    Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu, Klasztor oo. dominikanów, Sanktuarium Błogosławionego Sadoka i 48 Towarzyszy Męczenników oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej – późnoromański / wczesnogotycki rzymskokatolicki kościół ceglany z XIII wieku, prawdopodobnie zbudowany razem z budynkami klasztornymi w 1236 roku.

    piątek, 7 października 2016

    NOWY SĄCZ

    Bazylika kolegiacka św. Małgorzaty w Nowym Sączu – kościół w Nowym Sączu posiadający tytuł bazyliki mniejszej siedziba Kapituły kolegiackiej w Nowym Sączu. Kościół pochodzi z przełomu XIII / XIV wieku. W roku 1448 podniesiony przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego do rangi kolegiaty. W XV wieku kościół przebudowano, powstały m.in. dwie wieże: północna (1460 r.) i południowa (1507 r.). Ta ostatnia odgrywała rolę dzwonnicy. Przebudowy te doprowadziły do zatarcia dawnych cech stylowych. Dzwony kościelne zostały zarekwirowane przez Austriaków na cele wojenne 10 października 1916 r.; podobnie postąpili Niemcy z 2 dzwonami w roku 1941. W okresie międzywojennym rozpoczęto odnowę i częściową rekonstrukcję dawnego wyglądu kościoła. W latach 1955-59 nastąpiła przebudowa wież, nadająca im dawny wygląd; w latach 1969-73 przebudowano wnętrza. W 1992 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

    czwartek, 6 października 2016

    KRAŚNIK

    Kraśnik w pełnej krasie:)
    Na pocztówce:
    1. Ulica Narutowicza
    2. Późnogotycki kościół Wnieobowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z ok. 1469 r.przebudowany w stylu renesansowym
    3. Barokowa synagoga z lat 1637-54
    4. Budynek Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej
    5. Plac Wolności i pomnik Marszałka J. Piłsudskiego
    6. ul. Krakowska
    7. Barokowy kościół św. Ducha z lat 1758-61
    8. Muzeum Lubelskie-Oddział Muzeum Regionalne
    9. Ulica Lubelska.

    środa, 5 października 2016

    EGIPT

    Egipt – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

    wtorek, 4 października 2016

    LOURDES

    Lourdes (czyt. Lurd) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Oksytania, w departamencie Pireneje Wysokie. 

    Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata. Począwszy od 11 lutego 1858 14-letnia wiejska dziewczyna Bernadette Soubirous doświadczyła serii objawień "Pięknej Pani". Wydarzenia te miały miejsce w grocie Massabielle, niedaleko Lourdes. W 1864 pochodzący z Lyonu rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch, opierając się na wskazówkach Bernadetty Soubirous, podjął się wykucia figury Matki Bożej. Figura ta, różniąca się częściowo od opisu Bernadetty Soubirous, została ustawiona w niszy, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej.

    niedziela, 2 października 2016

    sobota, 1 października 2016

    SZLAK ORLICH GNIAZD

    Szlak Orlich Gniazd – szlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Rozpoczyna bieg w Krakowie, kończy w Częstochowie. Ma długość 163,9 km[1]. Nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni, nazywanych Orlimi Gniazdami ze względu na ich usytuowanie na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości.
    Na pocztówce zamki jurajskie: Olsztyn, Bobolice, Mirów, Ogrodzieniec, Pieskowa Skała, Ojców.