TEMATYCZNIE

piątek, 11 września 2015

DRAGANY

Dragany – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Wysokie.
W Draganach znajduje się Katolicka Biblioteka Maryjna prowadzona przez Andrzeja i Norberta od których otrzymałam tę pocztówkę.

czwartek, 10 września 2015

NAKŁO NAD NOTECIĄ

Nakło nad Notecią -po raz pierwszy miejscowość zanotowana została w najstarszej Kronice polskiej spisanej po łacinie w latach 1112–1116 przez Galla Anonima gdzie wspomniana jest w łacińskiej nazwie castrum Nakel (pol. gród Nakieł). Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą Nakil wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Gnieźnie w 1288 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II. Wymienia on kasztelana Nakła Zbiluda we fragmencie "Zbiludo castellano de Nakil"
Na pocztówce:
  • Neorenesansowy kościół św. Wawrzyńca z 1843 r;
  • Rynek neogotycki;
  • Poewangelicki kościół św. Stanisława z 1895 roku;
  • Budynek Urzędu Skarbowego;
  • Budynek Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego;
  • Ulica Dąbrowskiego.

środa, 9 września 2015

wtorek, 8 września 2015

RADOM

Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną, historycznie w Małopolsce.
Na pocztówce: ulica Żeromskiego czyli główny deptak miejski.

poniedziałek, 7 września 2015

USTKA

Ustka- jest miastem portowym, uzdrowiskiem z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi, w województwie pomorskim.
Na pocztówce: widok z lotu ptaka na port, plaża, kutry rybackie, latarnia morska, syrenka, port -nabrzeże, zachód słońca w Ustce.

niedziela, 6 września 2015

POLSKA

Pocztówka otrzymana od Andrzeja. Na pocztówce: godło Polski, 8 herbów miast: Krakowa, Szczecina, Gdańska, Poznania, Białegostoku, Opola, Warszawy u Wrocławia.

sobota, 5 września 2015

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Ostrowiec Świętokrzyski – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, nad rzeką Kamienną. Prawa miejskie od 1613 r. Ośrodek przemysłu hutniczego. Nieopodal Ostrowca znajduje się rezerwat archeologiczny w Krzemionkach, z neolityczną kopalnią krzemienia.
Na pocztówce:
Zakładowy Dom Kultury,
Hotel "Łasica",
Kościół św. Michała z początku XVII w.

piątek, 4 września 2015

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE

Sępólno Krajeńskie- miasto położone jest pomiędzy Jeziorami: Sępoleńskim, Piaszczynkiem (Pierścionkiem) oraz Niechorz (Niechorskim); w dolinie rzeki Sępolny (przez mieszkańców zwanej Sępolenką).
Pocztówka otrzymana od zaprzyjaźnionej Edytki.

czwartek, 3 września 2015

WAMBIERZYCE

Wambierzyce -wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. Na pocztówce Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej – barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach. Wybudowana została w latach 1715-1723. W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

środa, 2 września 2015

RUS-7320

Lubię też takie pocztówki. Mam podobną już w kolekcji reprezentującą Rosję.
Nadawca: Natali_St
Kraj: Rosja
Wysłano: 4.08.2015
Zarejestrowano:  2.09.2015



wtorek, 1 września 2015

BHS-333

No i w tym momencie jeśli chciałoby się ponarzekać na PU, to taka pocztówka rekompensuje wszystko.
Junkanoo, najbardziej chyba znany eksportowy przejaw kultury Bahamów, to muzyczna parada odbywająca się co roku drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia ('Boxing Day') i w Nowy Rok w wielu miastach na terenie wyspy. W jej trakcie przebrani w spektakularne stroje uczestnicy tańczą w rytm dźwięków wygrywanych na bongo i innych tradycyjnych instrumentach. Parada Junkanoo została pokazana w jednym z filmów z Jamesem Bondem (Operacja "Piorun", 1965).
Nadawca: Mhanna
Kraj: Bahamy
Wysłano: 15.08.2015
Zarejestrowano: 1.09.2015



GRABARKA

Grabarka – góra położona obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Według legendy, nieznany z nazwiska mieszkaniec Siemiatycz dostąpił podczas epidemii cholery objawienia, w czasie którego usłyszał, że jedyną drogą ratunku jest udanie się na górę Grabarkę z krzyżem. Opowiedział swój sen parochowi parafii unickiej ks. Pawłowi Smoleńskiemu, który uznał ten sen za objawienie Boże i zaprowadził ludność miasta na wzgórze, spod którego wypływał strumień. Uciekinierzy, którzy napili się wody ze strumienia ocaleli. Legenda mówi, że po tym wydarzeniu nikt więcej nie zmarł w wyniku choroby. W tym samym roku ludzie ocaleni z zarazy wznieśli na górze drewnianą kaplicę jako podziękowanie za życie.
 
Pocztówka otrzymana od Patryka P.