TEMATYCZNIE

wtorek, 31 marca 2015

KOLEKCJA: AKADEMIA MUZYCZNA W KATOWICACH

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – najstarsza wyższa uczelnia działająca na Górnym Śląsku.Uczelnia mieści się w pięciu budynkach. Zabytkowy, neogotycki gmach w przy ulicy Wojewódzkiej 33 pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, w latach 1922-1929 był siedzibą Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie jest on połączony przestrzennym atrium z nowoczesnym budynkiem (projekt Tomasza Koniora), w którym mieści się sala koncertowa na 480 miejsc, biblioteka z czytelnią, laboratorium dźwięku, sala do zajęć terapeutycznych, pracownia komputerowa, a także restauracja. Atrium połączone jest także z budynkiem przy ul. Zacisze 3, który także posiada walory zabytkowe: w latach 1922-1939 w willi tej mieszkał pierwszy Marszałek Sejmu Śląskiego, Konstanty Wolny. Obecnie mieszczą się tam gabinety władz uczelni oraz biura. Akademia Muzyczna dysponuje także budynkami dydaktycznymi przy ul. Zacisze 5 oraz przy ul. Krasińskiego 27.
Widokówka to reprint.

poniedziałek, 30 marca 2015

RU-3463046

Pocztówka z Rosji właściwie nie przedstawiająca żadnego konkretnego miejsca.To pocztówka drukowana. Piękny krajobraz, ale niestety nie wiem skąd pochodzi.
Nadawca: Aliens
Kraj: Rosja
Trasa:1,573 km
Wylosowane: 14.02.2015
Otrzymana: 30.03.2015

KOLEKCJA: WIEŻA CIŚNIEŃ W JAKATERYNBURGU

Jekaterynburg – miasto w azjatyckiej części Rosji położone pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk (ros. Свердловск) na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa. Wieża ciśnień w zabytkowym parku - wieża ciśnień w dzielnicy Leninsky Jekaterynburg jest zabytkiem architektury z końca XIX wieku. Obecnie wieża jest muzeum .Jest zabytkiem o ogólnonarodowym znaczeniu.

Pierwsze linie kolejowe zostały zbudowane w Jekaterynburgu w 1878. Dla utrzymania warsztatów kolejowych położonych na terenie Mennicy i starego mechaniczne fabryki, w 1880 roku wybudowano wieżę ciśnień.Dolna, część wieży ciśnień jest sześciokątna. wykonana z granitowych bloków, a górna część - drewniana. Warto zauważyć, że wieża ciśnień przetrwała do naszych czasów w formie, w której została zaprojektowana i zbudowana, bez zabiegów rekonstrukcyjnych.
Kartka  pochodzi z wymiany z Karoliną, z Zielonej Góry.

sobota, 28 marca 2015

KOLEKCJA: KARTUZY

Kartuzy – miasto w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kartuzy. Miasto leży nad czterema jeziorami zwanymi kartuskimi. Są to: jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko.

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach – kościół klasztorny kartuzów wybudowany w latach 1383-1405; oryginalny dach w kształcie trumny i hełm wieży barokowy z 1731-1733. We wnętrzu cenne wyposażenie XV-XVIII wiek. Gotycki ołtarz 1444, bogate barokowe stalle 1641 i 1677, ściany prezbiterium obite flandryjskim kurdybanem z 1683. Siedziba Kartuskiej Kapituły Kolegiackiej.

piątek, 27 marca 2015

KOLEKCJA: PIENINY

Pocztówka pochodzi z wymiany RR "Polska pocztówka"- grupa nr 7. Otrzymałam ją od Ani.
Pieniny- pasmo górskie w łańcuchu Karpat, położone w południowej Polsce i północnej Słowacji, stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych (Pieniński Pas Skałkowy).Od Ani wiem, że to miejsce nazywane jest Krasem i znajduje się w Krościenku nad Dunajcem.

czwartek, 26 marca 2015

KOLEKCJA: DUDUTKi

W odległości 40 km od Mińska nad brzegiem Ptyczy  znajduje się muzeum materialnej kultury- Dudutki, założony w 1993 r. przez pisarza Jewgienija Budinasa. W ciągu 130 lat majątkiem Dudutki władał jeden z przedstawicieli szlacheckiego rodu Jelskich. Dziś można zanurzyć się w atmosferze spokojnego XIX stulecia, a nawet spróbować swych sił w tradycyjnych białoruskich rzemiosłach. 

Stary Wiatrak jest symbolem Dudutki. Wyjątkowość młyna polega na tymjest to, że jeszcze działa. Młyn został zbudowany w roku 1905. W 1994 roku młyn został przetransportowany do Dudutki z południowej Białorusi. Działał w miejscowości Berezovka z obwodu Homel przez 70 lat i został zamknięty w 1975 roku. W pobliżu odwiedzanego młyna widać mały dom. Na początku XX wieku dom ten był wykorzystywany przez rolników i chłopów. W domu czekali na swoją kolej, aby rozpocząć mielenie ziarna. Obecnie młyn działa, ale nie mieli mąki, ale jest atrakcją. Goście Dudutki mogą wejść na drabinę z młyna na sam szczyt i zobaczyć zabytki z obszaru Dudutki. Młyn ma kilka przystanków na schodach, gdzie goście powinni wypić lokalny samogon, więc wspinaczka może być prawdziwą przygodą;)

środa, 25 marca 2015

KOLEKCJA: GORĄCZKA ZŁOTA

Lubię pocztówki z ikonami kina, albo estrady. Ta kartka pochodzi z wymiany z Anglii, ale od Polki tam mieszkającej: Justyny.
"Gorączka złota" – amerykańska niema komedia filmowa z 1925 roku w reżyserii Charliego Chaplina, będąca jednym z jego najsłynniejszych filmów. Akcja filmu toczy się w 1898 roku podczas gorączki złota w Klondike.Gorączka złota została wpisana do National Film Registry jako dzieło budujące dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych.

KOLEKCJA: SZYMBARK - "DOM DO GÓRY NOGAMI"

Szymbark- wieś w północnej Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach, na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku-jest prywatną firmą. Znajdują się tu repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego i ekspozycje tradycyjnych sprzętów użytku codziennego.Na pocztówce drewniany dom ustawiony "do góry nogami", jedna z największych atrakcji - budynek, który powstał, by zilustrować nienormalny świat PRL i zwycięstwo nad komunizmem.

 Pocztówkę otrzymałam z wymiany z Janiną.

wtorek, 24 marca 2015

KOLEKCJA: BAZYLIKA W PRZEMYŚLU

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela (Archikatedra Przemyska) – główna świątynia Archidiecezji Przemyskiej, znajdująca się w Przemyślu przy placu Katedralnym. W 2014 udostępniono dla zwiedzających krypty pod świątynią. Najcenniejszym elementem podziemi są zewnętrzne ściany romańskiej rotundy św. Mikołaja, pochodzące prawdopodobnie z 1215r., składającej się z kolistej nawy oraz podkowiastej absydy. W znajdującym się tu lapidarium umieszczono elementy architektoniczne świątyni sprzed katastrofy budowlanej 1733r., a w ossuariach - szczątki pochowanych tu zmarłych.

poniedziałek, 23 marca 2015

KOLEKCJA: HENRYKÓW

Pocztówka Polska, grupa 7 - pod takim tytułem odbywa się wymiana pocztówkowa. Dzisiaj otrzymałam kartkę od Joanny.
Henryków (niem. Heinrichau) - wieś w Polsce, na Śląsku (Dolny Śląsk), położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice. Nazwa pochodzi od imienia Henryk i nadano ją na cześć fundatora Henryka Brodatego.Pierwsza wzmianka o wsi w dokumentach w 1222.
Pierwsza wzmianka o wsi w dokumentach w 1222. Na pocztówce: -Widok na opactwo henrykowskie od strony bramy głównej. -Opactwo cystersów zostało ufundowane przez kanonika Mikołaja, notariusza Henryka Brodatego, który zaprosił tu cystersów z Lubiąża w 1227. Najazd Tatarów w 1241 zniszczył zarówno wieś jak i zabudowania klasztorne. Murowany romański klasztor wybudowano ok. 1270 i założono szkołę; ok. 1300 mieszkało tutaj 45 mnichów i 50 braci konwersów.W 1270 autor pisanej po łacinie księgi henrykowskiej wpisał w niej zdanie, uchodzące za najstarsze zachowane na piśmie zdanie w języku polskim. -Pawilon ogrodowy zwany altaną opata usytuowany w centrum dawnego ogrodu opackiego powstałego w latach 1701-1717. -Bardzo pięknym obiektem kościoła są barokowe stalle. Są one wybitnym dziełem śląskiej snycerki. Dębowy, renesansowy trzon stalli pochodzi z 1567, dekoracja jest bogato rzeźbiona akantem i muszlami. Zaplecki zdobione 36 płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa, wykonane zostały w drewnie lipowym. Po 1700 dodano loże opata i przeora, a całość wzbogacono o cztery pary wolno stojących figur św. Grzegorza Wielkiego, Eugeniusza III, św. Hieronima, Konrada de Poitiers, św. Benedykta i św. Bernarda.

KOLEKCJA; WIATRAK Z GRZYMAŁKOWA (TOKARNIA)

 Przepiękna pocztówka od Marceliny "Królowej Wampirów" z prywatnej wymiany.

Tokarnia – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Chęciny. We wsi mieści się skansen Muzeum Wsi Kieleckiej.Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

Wiatrak typu „holender” z Grzymałkowa (gmina Mniów) wybudowano w 1931 roku. Pierwotnie stał we wsi Pakuły (powiat Końskie), skąd w 1947 roku został przeniesiony do Grzymałkowa. W 1976 roku zakupiło młyn Muzeum Wsi Kieleckiej od Wandy Berner. Wiatrak stanął na terenie skansenu w 1990 roku. „Holender” zbudowany jest na planie ośmioboku, posiada trzy kondygnacje.

niedziela, 22 marca 2015

KOLEKCJA: WIĘCBORK I OKOLICE.

Pocztówka z wymiany z Edytką. Moja kolekcja zapełnia się pocztówkami z tego miasta i okolic.
W Runowie Krajeńskim, w  parku krajobrazowym (8,0 ha) z drugiej połowy XIX w. ze starodrzewem, w miejscu spalonego w końcu XVI w. drewnianego dworu obronnego, Jan Orzelski zbudował w 1595 r. pałac. Pałac został spalony w 1945 r. Obecnie stanowi ruinę. Zachowane są fragmenty z końca XVI w. obwodzie murów z okrągłą wieżą o akcentach francuskiego neorenesansu. Od 1997 r. zespół pałacowo-parkowy jest własnością prywatną. Na obrzeżach parku powstało sanatorium, które wraz z adaptowanym budynkiem dawnej stajni tworzą ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny.
Ul. Hallera,
Jezioro Więcborskie.

sobota, 21 marca 2015

KOLEKCJA: KRASKA- NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Nadbużański Park Krajobrazowy jest jednym z największych parków występujących w granicach Polski. Położony jest na pograniczu trzech regionów historyczno-kulturowych: Kurpi, Mazowsza i Podlasia.
Pocztówka wchodzi w skład przepięknej serii "Ptaki dziuplaste Nadbużańskiego parku Krajobrazowego" i również pochodzą z wymiany z Krzyśkiem.

piątek, 20 marca 2015

KOLEKCJA: PAŁACYK PREZYDENCKI

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle – zamek w Wiśle, modernistyczny, wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.Remontowany w latach 2003-2005 z jednoczesną przebudową obiektów towarzyszących. Oddany do ponownego użytku w 2005 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle.

Dariusz Orszulik jest jednym z najbardziej znanych cieszyńskich malarzy. Artysta na swoich obrazach uwiecznia między innymi piękno miasta, w którym się urodził i gdzie mieszka.Posiadam całą serię pocztówek z Cieszyna i Wisły. Widziałam też inne obrazy pana Orszulika, ale chyba nie są wydane w postaci pocztówek.
5.07.2013

KOLEKCJA: ŚWINNA

Świnna – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie żywieckim.Na terenie wsi Świnna zachowało się kilka zabytkowych zabudowań, charakterystycznych dla budownictwa górali żywieckich (budynki mieszkalne, gospodarcze, piwnice). Najprawdopodobniej chata widoczna na pocztówce znajduje się w Rychwałdzie, na skrzyżowaniu ulicy Pszczelarskiej i ulicy Barutka.
Pocztówka otrzymana od Krzysztofa z większej pocztówkowej wymiany.

czwartek, 19 marca 2015

KOLEKCJA: WIATRAK VENTI AMICA

Wyk auf Föhr – miasto uzdrowiskowe w Niemczech położone na północnofryzyjskiej wyspie Föhr na Morzu Północnym. Administracyjnie leży w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Nordfriesland.
Wiatrak "Venti amica"Już w 1331 o młynie z pocztówki pojawia się pierwsza wzmianka. W 1818, stary wiatrak został zniszczony podczas gwałtownej burzy, a młynarz zginął. Nowy budynek płonął w 1847 do ścian fundamentowych.W rok później wybudowano młyn w jego obecnej formie. Jest to najstarszy holenderski wiatrak. Teraz jest w rodzinnie Noodt od pięciu pokoleń. Od 1851 roku stali się właścicielami młyna.W końcu lat 50-tych, róża wiatrów i skrzydła zostały usunięte z powodu uszkodzeń. W 1963 roku znów otrzymał skrzydła. Dziś w młynie mielone są zboża paszowe za pomocą silników elektrycznych. Przy dobrej pogodzie mielenie odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem energii wiatru. Wiatrak ma wysokość 24 m.
Pocztówkę otrzymałam dzięki Harkowi z Polski.

środa, 18 marca 2015

KOLEKCJA: PRZEMYŚL

Przemyśl- miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem. Na przepięknej akwarelce, którą otrzymałam od Ani widoczny Zamek Kazimierzowski – renesansowy zamek w Przemyślu, na Wzgórzu Zamkowym, położonym na wysokości 270 m n.p.m. Pierwszy zamek został wzniesiony na wzgórzu po roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego w miejscu drewniano-ziemnego grodu, w którym już w początkach XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną romańską rotundę i palatium (pałac). Zamek Kazimierza Wielkiego został zbudowany w stylu gotyckim. Z tego okresu do dziś zachowała się jedynie ostrołukowa brama wjazdowa. Zamek w Przemyślu stał się wzorcem dla ukończonego w 1938 roku Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na szczycie Pop Iwan w paśmie Czarnohory w Beskidach Wschodnich.

KOLEKCJA: LAOS

Laos- (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian, główna rzeka Mekong.
Budda Park, znany również jako Xieng Khuan (jak również inne zmiany w pisowni),to park rzeźby, który znajduje się 25 km na południowy wschód od Wientian, na łące nad rzeką Mekong.  Chociaż nie jest to świątynia (Wat), park może być określany jako Wat Xieng Khuan , ponieważ zawiera wiele obrazów religijnych. Nazwa Xieng Khuan oznacza "duch miasta".  Park zawiera ponad 200 posągów buddyjskich i hinduskich.Zbudowal go w 1958 r. Luang Pu Bunleua Sulilat – ksiadz-szaman laczacy wierzenia buddyjskie i hinduistyczne.

wtorek, 17 marca 2015

KOLEKCJA: JEZIORO SOLIŃSKIE


Jezioro Solińskie – zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny) położony w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina.Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r. Główne prace ziemne i roboty fundamentowe zakończono w 1964 r. W lipcu tegoż roku rozpoczęto wznoszenie korpusu tamy. Podstawowe prace betoniarskie przy zaporze zamknięto pod koniec lutego 1968 r. W międzyczasie trwała budowa budynku elektrowni i montaż urządzeń hydroenergetycznych. Wstępny rozruch pierwszej turbiny odbył się 9 marca 1968 r. Pozostałości dawnej wsi Solina znajdują się obecnie na dnie zbiornika.Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk.
My nad Jeziorem Solińskim

poniedziałek, 16 marca 2015

KOLEKCJA: ROTTERDAM

Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii. Blaak Tower (Blaaktoren) to wieża mieszkalna w Binnenrotte na głównej ulicy Blaak w Rotterdamie. Na jego potoczną nazwę wpłynął wygląd dachu , bo jego bardziej znany przydomek to "Ołówek". Jest to jeden z najbardziej uderzających budynków w Rotterdamie i tworzy z sąsiednimi domami-kostkami punkt orientacyjny w mieście.Blaaktoren została ukończona w 1984 roku.Wieża,domy-kostki i kompleks mieszkalny na drugiej stronie Blaak, zostały zaprojektowane przez holenderskiego architekta Piet Blom.Jego projekt przedstawia wioskę w obrębie miasta, gdzie każdy dom reprezentuje drzewo, i wszystkie domy razem, las.To bezpieczne schronienie, w którym wszystko może się zdarzyć. Większość domów jest zajęta,jednak jedna kostka jest zawsze otwarta dla zwiedzających. Domy Cube (holenderskie: Kubuswoningen) to zestaw innowacyjnych domów budowanych w Rotterdamie i Helmond w Holandii. Blom przechylił kostkę konwencjonalnego domu o 45 stopni, i położył go na pylon w kształcie sześciokąta.

niedziela, 15 marca 2015

KOLEKCJA: BORGUND

Ta przepiękna pocztówka pochodzi z wymiany. Zachwycam się, bo trafiła do mojej kolekcji pocztówek z architekturą drewnianą. Przypomina kościół Wang w Karpaczu, bo też ma architekturę słupową, no i jest w Norwegii.
Kościół klepkowy w Borgund (Borgund stavkirke) – jedyny klepkowy (słupowy) kościół Norwegii, który dotrwał do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Znajduje się w miejscowości Borgund, w gminie Lærdal, w regionie Sogn og Fjordane. Świątynię pw. św. Andrzeja wzniesiono ok. 1150 roku. Cały kościół jest zbudowany wyłącznie z drewna. W jego wnętrzu nie ma ław, zdobień, ani sztucznego oświetlenia. Światło wpada jedynie przez wąskie okna, które pierwotnie były okrągłymi otworami w ścianach. Konstrukcja opiera się na dwunastu podporach, które pełnią funkcję nośną i wyznaczają nawę główną kościoła. Wokół niej znajdują się krzyże św. Andrzeja. Ambona pochodzi z XVI wieku. Ołtarz ozdobiony jest XVII-wiecznym malowidłem. Elewację kościoła ozdobiono rzeźbami fantastycznych zwierząt, głowami smoków i runicznymi inskrypcjami. Zachodnie drzwi kościoła zachowały swój romański charakter. Pokryte są motywami winorośli oraz walki smoków. Dach kościoła, kryty gontem, wspiera się na skomplikowanej ramie z krokwi i łączników. Rama ta tworzy ciekawą architektoniczną całość. Wieża ma budowę trójkondygnacyjną. Obok kościoła znajduje się dzwonnica ze średniowiecznym dzwonem. Od czasu reformacji świątynia należy do Kościoła Norweskiego.

sobota, 14 marca 2015

KOLEKCJA: ŁUSZCZANÓW

Łuszczanów- duża wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Jarocin.W Łuszczanowie stoi wyremontowany w 2011 roku wiatrak koźlak, który został tutaj przywieziony w częściach w 1898 z okolic Ostrowa Wielkopolskiego, znajduje się na małym pagórku tuż za miejscową szkołą. Przy okazji remontu wiatraka postawiono tutaj także wiatę z piecem chlebowym, obiekt nazwano po prostu "Dom Chlebowy" i jest wykorzystywany do wszelkich miejscowych imprez.
Pocztówka jest cegiełką na budowę gimnazjum w Łuszczanowie.

piątek, 13 marca 2015

HKG-324

Bardzo ładna kartka z Postcardunited, tylko mam problem gdy z Hong Kongu przychodzi kartka z Włoch. Może dlatego wolę kartki niewypisane, które łatwiej zakwalifikować.Pozostawiam bez opisu.

czwartek, 12 marca 2015

KOLEKCJA: WIATRAK DAUDETA

Fontvieille – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu.Fontvieille żyje głównie z turystki. Przez miejscowość przebiegają szlaki turystyczne między ważniejszymi atrakcjami zachodniej Prowansji.
Wiatrak Alfonsa Daudeta- jego prawdziwe imię to w rzeczywistości "Ribet", ale był również ochrzczony "Saint Pierre". Zbudowany w 1815 roku i wykorzystywany do mielenia w ciągu całego wieku.W 1915 roku przestał działać. W 1935 roku Stowarzyszenie "Przyjaciele Alphonse Daudeta" postanowiło przywrócić jego świetność i utworzyć muzeum poświęcone autorowi "Listów z mojego młyna". Budynek ten stał się symbolem pisarza i jego dzieła.

środa, 11 marca 2015

KOLEKCJA: SIDI BOUSAID

Sidi Bou Said to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tunezji. Niewielkie miasteczko, obecnie szykowna dzielnica Tunisu, znane jest z "pocztówkowych" widoków - bielutkich domów z niebieskimi okiennicami i drzwiami, romantycznych uliczek, pięknych ogrodów, kotów wylegujących się na parapetach, uroczego portu. Od średniowiecza Sidi Bou Said było miejscem pielgrzymek do grobu muzułmańskiego świętego, by pod koniec XIX w. przeobrazić się w letnisko popularne wśród, głównie francuskich, pisarzy, malarzy i filozofów.

wtorek, 10 marca 2015

KOLEKCJA: KŁODZKO

Niespodzianka od Anek73. Moja kolekcja dzięki Ani liczy już wiele pięknych pocztówek z tego regionu i będę również je stopniowo pokazywać na blogu. Kłodzko- miasto i gmina w województwie dolnośląskim. Leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką.
Na pocztówce most św. Jana z XIV w. - zabytkowy kamienny most nad rzeką Młynówką w Kłodzku w województwie dolnośląskim. Most ma cechy budowli gotyckiej i łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze z rynkiem i twierdzą, stanowiąc część jednej z głównych dróg komunikacyjnych tej części miasta. Na moście znajduje się figura św. Jan Nepomucena - fundatorem tej statuy był hrabia Franz von Götzen . Na postumencie znajdują się herby hrabiego oraz jego małżonki, księżniczki z rodu Liechtenstein. Jest to rzeźba konwencjonalna, nie posiadająca większej wartości artystycznej, przypominająca swoją formą setki podobnych figur świętego powstałych w epoce baroku na Śląsku i w Czechach. Most ze względu an swoją architekturę porównywany jest do słynnego Mostu Karola w Pradze. Kościół Matki Bożej Różańcowej z XVIIw. - rzymskokatolicki kościół parafialny, położony na Wyspie Piasek w Kłodzku. Stanowi on główny zabytek historycznego przedmieścia Piasek.

KOLEKCJA: SZWEDAGON PAGODA

Nazwa „Burma” była używana oficjalnie w czasach kolonialnych, jako nazwa angielskiej kolonii, natomiast naród birmański używał nazwy „Myanma” co za tym idzie do roku 1989 problem nie istniał.Obecnie w Polsce używana jest nazwa "Birma"

Szwedagon( Shwedagon pagoda) – świątynia buddyjska w Rangunie (niegdyś Dagon), byłej stolicy Mjanmy. Wierzy się, iż została wybudowana 2500 lat temu na zlecenie króla Okkalapy. Chociaż w jej nazwie jest słowo "pagoda" to jako budowla sakralna jest typową stupą. Uważana powszechnie za jedno z najświętszych miejsc Mjanmy. To, co czyni tę stupę wyjątkową pośród tego rodzaju sakralnych budowli jest to, że zawiera w sobie Sandaw (Włosy z Głowy) Buddy Gotamy (ponoć 8 włosów). Przechowywane są one razem z niezliczoną ilością skarbów: złota i kosztowności wewnątrz stupy. Dodatkowo udekorowana jest dziesięcioma cennymi częściami. Stupa jest usytuowana na szczycie wzniesienia "Thein Gottara", które jest najwyższym wzniesieniem w okolicy Rangunu. Całkowita waga zebranego tutaj złota może dzisiaj dochodzić do 9 ton.

poniedziałek, 9 marca 2015

RUS-2050

Druga pocztówka otrzymana z Postcardunited. Podoba mi się!
Nadawca: ann_smi
Kraj: Rosja
Wylosowano: 25.02.2015
Zarejestrowano:9.03.2015

niedziela, 8 marca 2015

KOLEKCJA: SARDYNIA

Sardynia  – skalista wyspa, druga pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym. Wraz z pobliskimi wyspami tworzy region administracyjny we Włoszech. Santa Teresa Gallura – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Olbia-Tempio.

sobota, 7 marca 2015

KOLEKCJA: ZUBRZYCA GÓRNA

Zubrzyca Górna- wieś położona w województwie małopolskim, u podnóży dwóch gór: Babiej Góry i Polic. Siedziba Orawskiego Parku Etnograficznego. Kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej został przeniesiony do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej z Tokarni k/Jordanowa w 2007 roku i odbudowany w roku 2008. Wraz z kościołem przeniesiono barokowy, XVIII-wieczny ołtarz główny, ołtarze boczne posiadające cechy ludowego baroku, barokową ambonę, ławkę kolatorską oraz 14 oleodruków Drogi Krzyżowej. Kościół Matki Boskiej Śnieżnej z Tokarni, zbudowany był w I poł. XVIII w., jako kaplica dworska. Później przebudowywany i powiększany.

piątek, 6 marca 2015

KARTKA NIESPODZIANKA Z CIĘCINY

Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie – kościół w Cięcinie, wybudowany w swej najstarszej części w roku 1542. Należy do parafii św. Katarzyny w Cięcinie. Kościół w Cięcinie zaliczany jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko – małopolskiego. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Kartka niespodzianka otrzymana od Eweliny.